ПРОЕКТ ОБЩИНСКИ ГОДИШЕН ПЛАН ЗА СОЦИАЛНИ УСЛУГИ 2026 - ОБЩИНА КРИВОДОЛ

  16.06.2025 09:08  

 

На основание чл. 59, ал. 1, във връзка с чл. 62, ал. 1 и ал. 2 от Наредбата за планиране на социалните услуги предлагаме на Вашето внимание Проект на Общински годишен план за социалните услуги за 2026 г. Проектът включва социална услуга и максималния брой потребители на услугите, за които се осигурява изцяло финансиране от държавния бюджет на територията на община Криводол.

На заинтересованите граждани и организации се предоставя 30-дневен срок за предложения и становища по проекта на Годишен план за развитие на социалните услуги в община Криводол за 2026 г.

Предложения и становищата могат  да се депозират на електронния адрес на Община Криводол krivodol@mbox.is-bg.net;  както и на адрес: гр. Криводол, ул. „Освобождение“ 13,

 

 

ПРОЕКТ!

 

ОБЩИНСКИ ГОДИШЕН ПЛАН

 ЗА СОЦИАЛНИТЕ УСЛУГИ ПРЕЗ 2026 Г. НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА КРИВОДОЛ

 

 

 

 

ЧАСТ І. ВЪВЕДЕНИЕ

 

Правителството прие Националната карта на социалните услуги - обн., ДВ, бр. 68 от 13.08.2024 г. чрез нея се въвежда планиране на национално ниво на социалните услуги, финансирани от държавния бюджет. С приемането на документа държавата поема ангажимент за създаване на пълна мрежа от социални услуги в цялата страна в дългосрочен план с цел да осигури равен достъп до тях на всички хора, които се нуждаят от подкрепа.

Общините имат водеща роля за осигуряване на минимален пакет от социални услуги на областно и общинско ниво. По този начин ще се подобри достъпът до социални услуги и ще се създадат условия за по-ефективно социално включване на хората от уязвимите групи.

Общинския годишния план за социалните услуги на Община Криводол за 2026 г. е разработен на основание чл. 38, ал. 1 от Закона за социалните услуги (ЗСУ) и глава 3, раздел III от Наредба за планиране на социалните услуги. Той обхваща предвидените дейности по чл. 15 от ЗСУ, насочени към подпомагане на хората в нужда, както и подобряване на социалната инфраструктура и системата за социални грижи. Представлява отворен документ, който може да бъде променян, допълван и усъвършенстван, в отговор на възникнали нови потребности и в съответствие с променящите се условия, нормативна база и икономическа среда.

 

Приоритети:

  • Подобряване на условията на живот и повишаване качеството на предоставените услуги за деца и възрастни;
  • Предоставяне на социални услуги, помощ и подкрепа на нуждаещите се в тяхната обичайна среда;
  • Ефективно и социално включване, борба с бедността и участие в живота на обществото на всички уязвими групи;
  • Подобряване на достъпа до социалните услуги за всички нуждаещи се жители на общината /деца, възрастни, хора с увреждания и предотвратяване на рисковете за социално изключване.
  • Социалните услуги се предоставят при зачитане на човешкото достойнство, личния живот и основните човешки права на потребителите при равнопоставеност на отделните целеви групи;
  • Създаване на условия за социално включване/интегриране на максимален брой хора в неравностойно положение и уязвимите групи.

Ключовите приоритетни направления в Годишния план за социалните услуги са определени в съответствие с идентифицираните потребности на рисковите групи, общите цели на социалната политика на общината и необходимостта от решаване на критични социални проблеми на жителите на общината.

 

Принципи и изпълнение на Плана:

  • Толерантност и закрила от дискриминация, признаване на различията като ценност и ресурс за развитие;
  • Зачитане на равнопоставеността на половете при планирането на достъпа до социални услуги;
  • Уважение и признание на достойнството на всеки човек, общност и група;
  • Осигуряване на подкрепа за уязвимите групи в Община Криводол;
  • Партньорство и планиране с участие, което осигурява приноса и взаимодействието между всички заинтересовани страни – местни, регионални и държавни институции, ведомства и организации;
  • Съответствие с реалните нужди на групите и общностите в риск;
  • Финансова и социална ефективност;
  • Равни възможности за достъп;
  • Публичност и прозрачност.

 

ЧАСТ II. СОЦИАЛНИ И ИНТЕГРИРАНИ ЗДРАВНО-СОЦИАЛНИ УСЛУГИ, СЪОТВЕТСТВАЩИ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ЧЛ. 15 ОТ ЗСУ, ФИНАНСИРАНИ ОТ ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ, ПРЕЗ 2026 ГОДИНА

 

 

Мотиви: Обосновка на промяната:

Социалната услуга „Асистентска подкрепа“ е специализирана социална услуга, която  включва подкрепа от асистент за самообслужване, движение и придвижване, промяна и поддържане позицията на тялото, както и изпълнение на ежедневните домакински дейности и комуникация.

Предоставянето на социалната услуга в домашна среда, правят социалната услуга обществено значима и необходима за възрастните хора в невъзможност за самообслужване, които живеят сами, нямат близки, които да полагат грижи за тях, както и за тези лица, които нямат определена по съответния ред степен на намалена работоспособност, които не попадат в обхвата на Механизъма лична помощ.

В заповедта за създаването на социалната услуга „Асистентска подкрепа“, считано от началото на 2021 година е предвидено осигуряването на финансов ресурс за 38 субсидирани потребители.

Към настоящия момент капацитета на социалната услуга „Асистентска подкрепа“ е запълнен.

Дейностите по Социална слугата „Асистентска подкрепа“ са от голямо значение за самотно живеещите възрастни хора, за които перспективите и възможностите в подкрепа са ограничени. Социалната слугата „Асистентска подкрепа“ се реализира успешно на територията на община Криводол от нейното създаване. Увеличаване броя на субсидираните потребители от 01.01.2026 г. ще спомогне на хората в невъзможност за самообслужване, често самотно живеещи, да имат по-добър избор и подобрен достъп до персонализирани грижи, за да бъдат  подпомогнати в осъществяване на дейностите по задоволяване на ежедневните им потребности за самообслужване и подобряване на житейската им среда.

Едно от възможните решения е увеличаването на броя на субсидираните потребители на социалната услуга „Асистентска подкрепа“ в община Криводол от 38  на 60  бр. потребители, считано от 01.01.2026 г. в отговор на установените потребности за обгрижване на хора, които не попадат в обхвата на съществуващите към момента програми, включително на механизма лична помощ.

 

 

 

ЧАСТ III. ДОМОВЕ ЗА ПЪЛНОЛЕТНИ ЛИЦА С УВРЕЖДАНИЯ-НП

 

 

ЧАСТ IV. СОЦИАЛНИ УСЛУГИ И ИНТЕГРИРАНИ ЗДРАВНО-СОЦИАЛНИ УСЛУГИ, СЪОТВЕТСТВАЩИ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ЧЛ.

15 ОТ ЗСУ, ФИНАНСИРАНИ ОТ ОБЩИНСКИЯ БЮДЖЕТ, ПРЕЗ 2026 ГОДИНА-НП

 

 

ЧАСТ V. ИНФОРМАЦИЯ ЗА СОЦИАЛНИ И ИНТЕГРИРАНИ ЗДРАВНО-СОЦИАЛНИ УСЛУГИ СЪОТВЕТСТВАЩИ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ЧЛ. 15 ОТ ЗСУ С ФИНАНСИРАНЕ НА ПРОЕКТЕН ПРИНЦИП НА ОБЩИНА КРИВОДОЛ, КОИТО ПРОДЪЛЖАВАТ ПРЕЗ 2025 Г. – 2026 Г.-НП

 

 

ЧАСТ VI. ЗАКЛЮЧИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ

 

 

Общинският годишен план за социалните услуги за 2026 г. на територията на Община Криводол е изготвен при спазване условията на чл. 62 от Наредбата за планирането на социалните услуги.

Заложените в Плана за 2026 г. дейности по чл. 15 от ЗСУ целят Община Криводол да продължи предоставянето на качествени социални услуги, за социално включване в общността или домашна среда на деца и възрастни. Основава се на принципите на приемственост, последователност, съгласуваност и партньорство с държавните институции, неправителствения сектор, както и информираност на гражданите от Община Криводол за провежданата социална политика.

Настоящия План за социалните услуги за 2026 г. на територията на община Криводол е приет с Решение №……. по Протокол…….. на Общински съвет Криводол на основание чл.63 ал.1 от НПСУ.

 

 

 

 

Указание за попълване на таблиците:

  1. № по ред;
  2. Социална услуга по ЗСУ, която се предоставя на територията на общината и за която вече е осигурено финансиране от държавния/общинския бюджет - по дейности по чл. 12 и чл. 15 от ЗСУ – трансформирани съществуващите към момента социални услуги;
  3. Адрес на предоставяне на услугата;
  4. Целева група – съгласно чл. 14 от Закона за социалните услуги;
  5. Брой лица, за които е осигурена възможност за ползване на социалната услуга - трансформирани съществуващите към момента социални услуги;
  6. Промяна на броя на потребителите – увеличение/намаление;
  7. Социалните услуги, чието предоставяне се планира да бъде прекратено;
  8. Нови социални услуги, финансирани от държавния/общинския бюджет – брой потребители и размер на финансовите средства за финансирането им – планираните за създаване нови социални услуги за които е необходимо да бъде осигурена устойчивост след приключване на проектни дейности. По отношение на финансовите средства, ако няма прието РМС за стандартите за делегираните от държавата дейности се вписва – в рамките на трансферите от държавния бюджет;
  9. Начин на предоставяне - самостоятелно или като комплекс от социални услуги;
  10. Служители за извършване на дейностите по предоставяне на социалните и интегрираните здравно-социални услуги – брой и длъжности;