От 02.01.2025 г. Община Криводол изпълнява проект по Процедура BG05SFPR002-2.012 „Иновативни здравно-социални услуги“ на Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027. Целта на операцията е да се подобри предоставянето на интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда за нуждаещи се самотноживеещи лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване. В проектното предложение са заложени дейности, както следва:

Дейност 1 - Предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно- социални услуги

Дейност 2 - Развитие и предоставяне на иновативни дистанционни услуги – телекеър

Услугата „Иновативни здравно-социални услуги“  по Дейност 1 - Предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно- социални услуги, обхваща нуждаещите се лица, представители на целевите групи, както следва: самотноживеещи лица; лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване от общината. За всички допустими по настоящата процедура потребители е изготвена реална оценка на нуждата от подкрепа по методика от Управляващия орган, използвайки инструментариума за извършване на функционална оценка на лицата за извършване на ежедневни дейности по скалата на Бартел и оценка на възможностите на лицата да извършват инструментални ежедневни дейности по скалата на Лоутън-Броди. По тази дейност са обхванати над 33 бр.  представители на целевите групи. На всички обхванати потребители предоставянето на почасовите иновативни здравно-социални услуги се извършва по домовете от наетите за тази цел на трудови договори домашни помощници.

По Дейност 2 - Развитие и предоставяне на иновативни дистанционни услуги – телекеър- ще  бъде избран външен изпълнител по реда на ЗОП.Услугата ще включва индивидуално устройство за дистанционно наблюдение и алармиране на промени в състоянието и движението на потребителя, както и за измерване на основни жизнени показатели. Устройството ще е снабдено с SOS бутон и отговаря на изискванията на Регламент (ЕС) 2017/745 на ЕП и на Съвета от 5 април 2017 г., относно медицинските изделия.

Услугата ще се предоставя чрез изграден механизъм/софтуер/-мобилно приложение за приемане и визуализация на параметри и достъп до потребителски бази данни отчети и регистри за спешни повиквания. Услугата ще се организира от звено за дистанционна грижа 24/7, включващо медицински специалисти. Предоставянето на иновативни дистанционни услуги – телекеър ще стартира от 02.05.2025г.

Стойността на проекта е в размер на 329 765,81  лева безвъзмездна финансова помощ, като 85% /280 300,93 лева/ са средства от ЕСФ; 15% /49 464,88 лева/ са национално финансиране.         

Период на изпълнение на проекта: 02.01.2025 г. до 02.05.2027 г. (28 месеца)